Littelfuse L2004D3TP
L2004D3TP picture photo
Mfg. Part Number
L2004D3TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252
Datasheet Download
L2004D3TP.pdf
Availability of L2004D3TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004D3TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004D3TP
Internal Part NumberEIS-L2004D3TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)3mA
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004D3TP
Related LinksL200, L2004D3TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004D3TP Details Description
Related parts for L2004D3TP
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOD USB RS232 EMBEDDED CONV PCB datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
PHASE CHANGE PAD SQUARE BOARD datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf