Littelfuse L2004F51TP
L2004F51TP picture photo
Mfg. Part Number
L2004F51TP
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F51TP.pdf
Availability of L2004F51TP
QUANTITY
L2004F51TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F51TP
Internal Part NumberEIS-L2004F51TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F51TP
Related LinksL2004, L2004F51TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F51TP Details Description
Related parts for L2004F51TP
BOARD EVALUATION FOR CLC5509 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Header 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 6-48V 1.7A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 28VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf