Littelfuse L2004F52
L2004F52 picture photo
Mfg. Part Number
L2004F52
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F52.pdf
Availability of L2004F52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004F52 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F52
Internal Part NumberEIS-L2004F52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F52
Related LinksL200, L2004F52 Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F52 Details Description
Related parts for L2004F52
FIXED IND 10UH 2.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 604 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
3M 4929 VHB 3/4" SQ -250/PACK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM datasheet.pdf
CMS-DISPOSABLE-PEN 0 25 TR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf