Littelfuse L2004F52RP
L2004F52RP picture photo
Mfg. Part Number
L2004F52RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F52RP.pdf
Availability of L2004F52RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004F52RP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F52RP
Internal Part NumberEIS-L2004F52RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F52RP
Related LinksL2004, L2004F52RP Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F52RP Details Description
Related parts for L2004F52RP
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 6A 250VAC datasheet.pdf
IC CFL LAMP DVR HV 20-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 60K GATES 128KB 288-CSP datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M32 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
3,3UF 200V 6,3X11 datasheet.pdf