Ohmite L225J10KE
L225J10KE picture photo
Mfg. Part Number
L225J10KE
Brief Description
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 225W
Datasheet Download
L225J10KE.pdf
Availability of L225J10KE
QUANTITY
L225J10KE Order Process
Ship out your order
Specifications of L225J10KE
Internal Part NumberEIS-L225J10KE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 10.500" L (28.60mm x 266.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L225J10KE
Related LinksL225, L225J10KE Datasheet, Ohmite Distributor
L225J10KE Details Description
Related parts for L225J10KE
RES MO 1W 82 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IGBT 1200V 84A 417W SOT227 datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC DDR1 512M 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf