Vishay/Dale RWR82SR499FSRSL
RWR82SR499FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR499FSRSL
Brief Description
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR499FSRSL.pdf
Availability of RWR82SR499FSRSL
QUANTITY
RWR82SR499FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR499FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82SR499FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR499FSRSL
Related LinksRWR82SR, RWR82SR499FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR499FSRSL Details Description
Related parts for RWR82SR499FSRSL
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LIGHT STRIP HP 9LEDS COOL WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
GDT 1400V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
PMI T-3 1/4 INCAND MINI BAY datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.63"X1" BK/YL datasheet.pdf
LED COB CXA1507 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0043UF RADIAL datasheet.pdf