Ohmite L25J10KE
L25J10KE picture photo
Mfg. Part Number
L25J10KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 25W
Datasheet Download
L25J10KE.pdf
Availability of L25J10KE
QUANTITY
L25J10KE Order Process
Ship out your order
Specifications of L25J10KE
Internal Part NumberEIS-L25J10KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L25J10KE
Related LinksL25J, L25J10KE Datasheet, Ohmite Distributor
L25J10KE Details Description
Related parts for L25J10KE
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMB datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
21MM HS ASSY ULTEM CL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1.14MM datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf