Littelfuse L25S125.V
L25S125.V picture photo
Mfg. Part Number
L25S125.V
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 125A 250 VAC
Datasheet Download
L25S125.V.pdf
Availability of L25S125.V
QUANTITY
L25S125.V Order Process
Ship out your order
Specifications of L25S125.V
Internal Part NumberEIS-L25S125.V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesL25S
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated250VAC, 250VDC
Current125A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.220" Dia x 1.626" L (31.00mm x 41.30mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L25S125.V
Related LinksL25S, L25S125.V Datasheet, Littelfuse Distributor
L25S125.V Details Description
Related parts for L25S125.V
HEAT SHRINK POLY W/ADH 3/4"X4' datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.15"LX2.95"W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT CP datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC datasheet.pdf