Lumileds L2C2-30701208E1500
L2C2-30701208E1500 picture photo
Mfg. Part Number
L2C2-30701208E1500
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB 1208 3000K WW 70CRI SMD
Datasheet Download
L2C2-30701208E1500.pdf
Availability of L2C2-30701208E1500
QUANTITY
L2C2-30701208E1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2C2-30701208E1500
Internal Part NumberEIS-L2C2-30701208E1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLUXEON CoB Core Range
PackagingTube
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test4496 lm (Typ)
Current - Test900mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test143 lm/W
Current - Max1.8A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension20.00mm L x 24.00mm W
Height1.50mm
Light Emitting Surface (LES)15.00mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2C2-30701208E1500
Related LinksL2C2-3070, L2C2-30701208E1500 Datasheet, Lumileds Distributor
L2C2-30701208E1500 Details Description
Related parts for L2C2-30701208E1500
TZ CONN 4 POS SINGLE ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 32A TO-264 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 13.77"L X 11.9"W datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 64POS VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SCR FAST SWITCH 300A 1200V T70 datasheet.pdf