Lumileds L2C2-30701208E1500
L2C2-30701208E1500 picture photo
Mfg. Part Number
L2C2-30701208E1500
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB 1208 3000K WW 70CRI SMD
Datasheet Download
L2C2-30701208E1500.pdf
Availability of L2C2-30701208E1500
QUANTITY
L2C2-30701208E1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2C2-30701208E1500
Internal Part NumberEIS-L2C2-30701208E1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLUXEON CoB Core Range
PackagingTube
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test4496 lm (Typ)
Current - Test900mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test143 lm/W
Current - Max1.8A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension20.00mm L x 24.00mm W
Height1.50mm
Light Emitting Surface (LES)15.00mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2C2-30701208E1500
Related LinksL2C2-3070, L2C2-30701208E1500 Datasheet, Lumileds Distributor
L2C2-30701208E1500 Details Description
Related parts for L2C2-30701208E1500
IC REG SWTCHD CAP 12V 30MA 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CALIB 24-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.115 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 380V 6A TO220F datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf