Lumileds L2C2-35801203E0900
L2C2-35801203E0900 picture photo
Mfg. Part Number
L2C2-35801203E0900
Brief Description
LED COB 1203 3500K WW 80CRI SMD
Datasheet Download
L2C2-35801203E0900.pdf
Availability of L2C2-35801203E0900
QUANTITY
L2C2-35801203E0900 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2C2-35801203E0900
Internal Part NumberEIS-L2C2-35801203E0900
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1404 lm (Typ)
Current - Test300mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)34.5V
Lumens/Watt @ Current - Test136 lm/W
Current - Max600mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension16.00mm L x 19.00mm W
Height1.50mm
Light Emitting Surface (LES)9.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2C2-35801203E0900
Related LinksL2C2-3580, L2C2-35801203E0900 Datasheet, Lumileds Distributor
L2C2-35801203E0900 Details Description
Related parts for L2C2-35801203E0900
POST BINDING BANANA INSULATED BL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CBL 15POS CMD TO 15PIN DSUB 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 54A SO8FL datasheet.pdf