Lumileds L2C2-50801203E0900
L2C2-50801203E0900 picture photo
Mfg. Part Number
L2C2-50801203E0900
Brief Description
LED COB 5000K COOL WH 80CRI SMD
Datasheet Download
L2C2-50801203E0900.pdf
Availability of L2C2-50801203E0900
QUANTITY
L2C2-50801203E0900 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2C2-50801203E0900
Internal Part NumberEIS-L2C2-50801203E0900
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1458 lm (Typ)
Current - Test300mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)34.5V
Lumens/Watt @ Current - Test141 lm/W
Current - Max600mA
Features-
Size / Dimension16.00mm L x 19.00mm W
Height1.50mm
Light Emitting Surface (LES)9.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2C2-50801203E0900
Related LinksL2C2-5080, L2C2-50801203E0900 Datasheet, Lumileds Distributor
L2C2-50801203E0900 Details Description
Related parts for L2C2-50801203E0900
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
LED 5MM RTANG HI EFF ORANGE PCMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS 1.0MM datasheet.pdf
LBL CMPLNC VRFCTN 1.5X2'' RL/100 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT SKT datasheet.pdf