Visual Communications Company, LLC L32R-G12-2312
L32R-G12-2312 picture photo
Mfg. Part Number
L32R-G12-2312
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDCTR LIGHT
Datasheet Download
L32R-G12-2312.pdf
Availability of L32R-G12-2312
QUANTITY
L32R-G12-2312 Order Process
Ship out your order
Specifications of L32R-G12-2312
Internal Part NumberEIS-L32R-G12-2312
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL32/35
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens Transparency-
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.50" (12.70mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 10.72mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L32R-G12-2312
Related LinksL32R-G, L32R-G12-2312 Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
L32R-G12-2312 Details Description
Related parts for L32R-G12-2312
RES SMD 240K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A 8MLF datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf