| Internal Part Number | EIS-L36EN-A24-2313 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | L36 | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Amber | |
| Lens Color | Amber | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 24V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.31" (7.87mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 7.54mm | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) | |