Littelfuse L4004D6RP
L4004D6RP picture photo
Mfg. Part Number
L4004D6RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO252
Datasheet Download
L4004D6RP.pdf
Availability of L4004D6RP
QUANTITY
L4004D6RP Order Process
Ship out your order
Specifications of L4004D6RP
Internal Part NumberEIS-L4004D6RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L4004D6RP
Related LinksL400, L4004D6RP Datasheet, Littelfuse Distributor
L4004D6RP Details Description
Related parts for L4004D6RP
CONN RCPT WATERPROOF 6POS T/H datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf