SSI Technologies Inc P51-500-S-F-M12-4.5OVP-000-000
P51-500-S-F-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-F-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-F-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-F-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-S-F-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-F-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-F-M12-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-F-M12-4.5OVP-000-000
P51-500-S-F-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-F-M12-4.5OVP-000-000
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YLW/RED DIFF datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 240POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf