Littelfuse L401E375
L401E375 picture photo
Mfg. Part Number
L401E375
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92
Datasheet Download
L401E375.pdf
Availability of L401E375
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L401E375 Order Process
Ship out your order
Specifications of L401E375
Internal Part NumberEIS-L401E375
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)1A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)16.7A, 20A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)3mA
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L401E375
Related LinksL401, L401E375 Datasheet, Littelfuse Distributor
L401E375 Details Description
Related parts for L401E375
MOSFET N-CH 200V 40A D2PAK datasheet.pdf
IC AMP VCOM PROGRAMMABLE 12-DFN datasheet.pdf
RFID TRANSP RECT IN-LAY 13.56MHZ datasheet.pdf
IC SWITCH HDMI/DVI 4:1 100LQFP datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 4.06MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 440MA 750 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 2A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf