Littelfuse L401E575
L401E575 picture photo
Mfg. Part Number
L401E575
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92
Datasheet Download
L401E575.pdf
Availability of L401E575
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L401E575 Order Process
Ship out your order
Specifications of L401E575
Internal Part NumberEIS-L401E575
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)1A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)16.7A, 20A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L401E575
Related LinksL401, L401E575 Datasheet, Littelfuse Distributor
L401E575 Details Description
Related parts for L401E575
LED 2HI 3MM 5V RED PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
SL SMT RA HDR 15 SAU 4POS datasheet.pdf