Visual Communications Company, LLC L41ENG2-2112-18
L41ENG2-2112-18 picture photo
Mfg. Part Number
L41ENG2-2112-18
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND GREEN 18" LEAD
Datasheet Download
L41ENG2-2112-18.pdf
Availability of L41ENG2-2112-18
QUANTITY
L41ENG2-2112-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of L41ENG2-2112-18
Internal Part NumberEIS-L41ENG2-2112-18
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
Type-
Lamp Color-
Lens Color-
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage-
Current-
Panel Cutout Shape-
Panel Cutout Dimensions-
Lens Style/Size-
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L41ENG2-2112-18
Related LinksL41ENG2, L41ENG2-2112-18 Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
L41ENG2-2112-18 Details Description
Related parts for L41ENG2-2112-18
KNOB CLR/MATTE.925"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PIN 12 AWG TIN datasheet.pdf
IC TV SILICON TUNER 32-HVQFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER FLEXRAY 14TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf