ST L4973D3.3
L4973D3.3 picture photo
Mfg. Part Number
L4973D3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ/3.3V 3.5A SOIC20
Datasheet Download
L4973D3.3.pdf
Availability of L4973D3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L4973D3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of L4973D3.3
Internal Part NumberEIS-L4973D3.3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsL4973 View All Specifications
Product Training ModulesDC to DC Conversion Cookbook
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable (Fixed)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.5V (3.3V)
Voltage - Output (Max)50V
Current - Output3.5A
Frequency - Switching100kHz ~ 300kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L4973D3.3
Related LinksL497, L4973D3.3 Datasheet, ST Distributor
L4973D3.3 Details Description
Related parts for L4973D3.3
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL59114IRUZ datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.205" (5.21mm) Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (4 + 1 Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf