ST L4973V5.1
L4973V5.1 picture photo
Mfg. Part Number
L4973V5.1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ/5.1V 3.5A 18DIP
Datasheet Download
L4973V5.1.pdf
Availability of L4973V5.1
QUANTITY
L4973V5.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of L4973V5.1
Internal Part NumberEIS-L4973V5.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsL4973 View All Specifications
Product Training ModulesDC to DC Conversion Cookbook
Reference Design LibrarySTEVAL-ISA090V1: 5.1V @ 3.5A, 8 ~ 55V in
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable (Fixed)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output (Min/Fixed)5.1V (5.1V)
Voltage - Output (Max)50V
Current - Output3.5A
Frequency - Switching100kHz ~ 300kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L4973V5.1
Related LinksL497, L4973V5.1 Datasheet, ST Distributor
L4973V5.1 Details Description
Related parts for L4973V5.1
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC14H/AE14M/ASC14H datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC IPS SW LOW SIDE TO-220-3 datasheet.pdf
RES 24K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CNTRLR DUAL IMVP7 VR12 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf