SSI Technologies Inc P51-15-G-N-MD-5V
P51-15-G-N-MD-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-G-N-MD-5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-15-G-N-MD-5V.pdf
Availability of P51-15-G-N-MD-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-G-N-MD-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-G-N-MD-5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-G-N-MD-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-G-N-MD-5V
Related LinksP51-15-G, P51-15-G-N-MD-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-G-N-MD-5V Details Description
Related parts for P51-15-G-N-MD-5V
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8MAP datasheet.pdf
CUTTER SHEARS TPRD CROSSING 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 1A 125V datasheet.pdf