Littelfuse L50S080.T
L50S080.T picture photo
Mfg. Part Number
L50S080.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 80A 500V
Datasheet Download
L50S080.T.pdf
Availability of L50S080.T
QUANTITY
L50S080.T Order Process
Ship out your order
Specifications of L50S080.T
Internal Part NumberEIS-L50S080.T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesL50S
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated500VAC, 450VDC
Current80A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.000" Dia x 2.126" L (25.40mm x 54.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L50S080.T
Related LinksL50S, L50S080.T Datasheet, Littelfuse Distributor
L50S080.T Details Description
Related parts for L50S080.T
IC TXRX 5VRS232 W/3VLOGIC 28SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 448 I/O 668FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 80MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
TOP CUTTER .180 REC. (190310018) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf