| Internal Part Number | EIS-L59D-G12-W | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | L59 | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Green | |
| Lens Color | Green | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5.08mm | |
| Millicandela Rating | 20mcd | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | 60° | |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) | |