E-Z-Hook L6-250BLU
L6-250BLU picture photo
Mfg. Part Number
L6-250BLU
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Jumper, Specialty
Brief Description
JUMPER 0.025" SQ SOCKET 6" BLUE
Datasheet Download
L6-250BLU.pdf
Availability of L6-250BLU
QUANTITY
L6-250BLU Order Process
Ship out your order
Specifications of L6-250BLU
Internal Part NumberEIS-L6-250BLU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Jumper, Specialty
SeriesE-Z-LINK
ConfigurationSocket to Socket
1st ConnectorSocket, Square, 0.025" (0.64mm)
2nd ConnectorSocket, Square, 0.025" (0.64mm)
Cable Length6.0" (152.40mm)
Contents250 Links, Blue
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge28 AWG
Voltage - Rated600VDC
Current Rating1A
Temperature Range221°F (105°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L6-250BLU
Related LinksL6-2, L6-250BLU Datasheet, E-Z-Hook Distributor
L6-250BLU Details Description
Related parts for L6-250BLU
MEMORY CARD FLASH 1.5GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 5.2A 20 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf