Littelfuse L60030C2CDIN
L60030C2CDIN picture photo
Mfg. Part Number
L60030C2CDIN
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL
Datasheet Download
L60030C2CDIN.pdf
Availability of L60030C2CDIN
QUANTITY
L60030C2CDIN Order Process
Ship out your order
Specifications of L60030C2CDIN
Internal Part NumberEIS-L60030C2CDIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesL600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass CC
Fuse Size13/32" Dia x 1-1/2" L (10.3mm x 38.1mm)
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeDIN Rail
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L60030C2CDIN
Related LinksL60030, L60030C2CDIN Datasheet, Littelfuse Distributor
L60030C2CDIN Details Description
Related parts for L60030C2CDIN
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT 8DIP datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
12P MTA156 PSTD CONN 22AWG LF datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
3,3UF 100V 5X11 datasheet.pdf