Cornell Dubilier Electronics 381LX222M100J052
381LX222M100J052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX222M100J052
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
381LX222M100J052.pdf
Availability of 381LX222M100J052
QUANTITY
381LX222M100J052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX222M100J052
Internal Part NumberEIS-381LX222M100J052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX222M100J052
Related Links381LX222, 381LX222M100J052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX222M100J052 Details Description
Related parts for 381LX222M100J052
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO204AC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf