Littelfuse L60030M3PQDIN
L60030M3PQDIN picture photo
Mfg. Part Number
L60030M3PQDIN
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL
Datasheet Download
L60030M3PQDIN.pdf
Availability of L60030M3PQDIN
QUANTITY
L60030M3PQDIN Order Process
Ship out your order
Specifications of L60030M3PQDIN
Internal Part NumberEIS-L60030M3PQDIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesL600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsMIDGET
Fuse Size13/32" Dia x 1-1/2" L (10.3mm x 38.1mm)
Number of Circuits3
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeDIN Rail
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal, Pressure Plate, Quick Connect
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L60030M3PQDIN
Related LinksL60030, L60030M3PQDIN Datasheet, Littelfuse Distributor
L60030M3PQDIN Details Description
Related parts for L60030M3PQDIN
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 30V datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 30POS STR datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 600MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
QUICK CONNECTOR SOCKET datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SR BTS PC CS 3 ASY 10AT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf