Littelfuse L6004D6RP
L6004D6RP picture photo
Mfg. Part Number
L6004D6RP
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252
Datasheet Download
L6004D6RP.pdf
Availability of L6004D6RP
QUANTITY
L6004D6RP Order Process
Ship out your order
Specifications of L6004D6RP
Internal Part NumberEIS-L6004D6RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L6004D6RP
Related LinksL600, L6004D6RP Datasheet, Littelfuse Distributor
L6004D6RP Details Description
Related parts for L6004D6RP
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 22.5792MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf