Littelfuse L6006D8RP
L6006D8RP picture photo
Mfg. Part Number
L6006D8RP
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO252
Datasheet Download
L6006D8RP.pdf
Availability of L6006D8RP
QUANTITY
L6006D8RP Order Process
Ship out your order
Specifications of L6006D8RP
Internal Part NumberEIS-L6006D8RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)50A, 60A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L6006D8RP
Related LinksL600, L6006D8RP Datasheet, Littelfuse Distributor
L6006D8RP Details Description
Related parts for L6006D8RP
PARTITION HPT 1X50MM HRD PAPER datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A 6TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
22P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 10% 2500VDC RAD datasheet.pdf