Littelfuse L60S035.T
L60S035.T picture photo
Mfg. Part Number
L60S035.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 35A 600V
Datasheet Download
L60S035.T.pdf
Availability of L60S035.T
QUANTITY
L60S035.T Order Process
Ship out your order
Specifications of L60S035.T
Internal Part NumberEIS-L60S035.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesL60S
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC
Current35A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension0.811" Dia x 2.780" L (20.60mm x 70.60mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L60S035.T
Related LinksL60S, L60S035.T Datasheet, Littelfuse Distributor
L60S035.T Details Description
Related parts for L60S035.T
PC BOARD .1" STD HORIZ GRID datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf