Littelfuse L60S500.X
L60S500.X picture photo
Mfg. Part Number
L60S500.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 500A 600VAC NON STD FAST
Datasheet Download
L60S500.X.pdf
Availability of L60S500.X
QUANTITY
L60S500.X Order Process
Ship out your order
Specifications of L60S500.X
Internal Part NumberEIS-L60S500.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesL60S
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC
Current500A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.079" Dia x 2.874" L (52.80mm x 73.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L60S500.X
Related LinksL60S, L60S500.X Datasheet, Littelfuse Distributor
L60S500.X Details Description
Related parts for L60S500.X
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 105MSPS 32LLP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf