ST L6932D1.8TR
L6932D1.8TR picture photo
Mfg. Part Number
L6932D1.8TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 2A 8SO
Datasheet Download
L6932D1.8TR.pdf
Availability of L6932D1.8TR
QUANTITY
L6932D1.8TR Order Process
Ship out your order
Specifications of L6932D1.8TR
Internal Part NumberEIS-L6932D1.8TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsL6932 View All Specifications
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output2A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 14 V
Current - Limit (Min)2.3A
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L6932D1.8TR
Related LinksL6932, L6932D1.8TR Datasheet, ST Distributor
L6932D1.8TR Details Description
Related parts for L6932D1.8TR
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
MICRO 21C S 120" YEL JACKP NI datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
LEAD, SGL END ASSY, LGH datasheet.pdf
CAP TRIM 2.5-30PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.002UF RADIAL datasheet.pdf