ST L6933H1.2TR
L6933H1.2TR picture photo
Mfg. Part Number
L6933H1.2TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO ADJ 2A 8HSO
Datasheet Download
L6933H1.2TR.pdf
Availability of L6933H1.2TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L6933H1.2TR Order Process
Ship out your order
Specifications of L6933H1.2TR
Internal Part NumberEIS-L6933H1.2TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsL6933H1.2 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output1.2 V ~ 5 V
Current - Output2A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 14 V
Current - Limit (Min)2.3A
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-HSO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L6933H1.2TR
Related LinksL6933, L6933H1.2TR Datasheet, ST Distributor
L6933H1.2TR Details Description
Related parts for L6933H1.2TR
INLET C18 4.8QC 3.0MM PNL SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LATCH AADDRESS 8BIT 16-SOEIAJ datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 27POS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
24+24 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 33MM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
AB 4C 4#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 10 V datasheet.pdf