Littelfuse L70S080.V
L70S080.V picture photo
Mfg. Part Number
L70S080.V
Brief Description
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 80A 700V
Datasheet Download
L70S080.V.pdf
Availability of L70S080.V
QUANTITY
L70S080.V Order Process
Ship out your order
Specifications of L70S080.V
Internal Part NumberEIS-L70S080.V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated700VAC, 650VDC
Current80A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.220" Dia x 2.874" L (31.00mm x 73.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L70S080.V
Related LinksL70S, L70S080.V Datasheet, Littelfuse Distributor
L70S080.V Details Description
Related parts for L70S080.V
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
ADPT DIP16/SOIC16 SERIAL FLASH datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 79.9MHZ 8LFCSP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf