Amphenol Commercial Products L717DA15PAM4B
L717DA15PAM4B picture photo
Mfg. Part Number
L717DA15PAM4B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717DA15PAM4B.pdf
Availability of L717DA15PAM4B
QUANTITY
L717DA15PAM4B Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DA15PAM4B
Internal Part NumberEIS-L717DA15PAM4B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DA15PAM4B
Related LinksL717DA, L717DA15PAM4B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DA15PAM4B Details Description
Related parts for L717DA15PAM4B
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR40S/AE40M/CCE40S datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2.54MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .100" TIN datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 14-42V 1.79A datasheet.pdf