Amphenol Commercial Products L717DAH15PF179A
L717DAH15PF179A picture photo
Mfg. Part Number
L717DAH15PF179A
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Wire Wrap
Datasheet Download
L717DAH15PF179A.pdf
Availability of L717DAH15PF179A
QUANTITY
L717DAH15PF179A Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DAH15PF179A
Internal Part NumberEIS-L717DAH15PF179A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationWire Wrap
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DAH15PF179A
Related LinksL717DAH, L717DAH15PF179A Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DAH15PF179A Details Description
Related parts for L717DAH15PF179A
RES SMD 220 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY FLK KINK 05CKT datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
STRIPPER MINI-STRIPAXPLUS datasheet.pdf
IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/SSFIB datasheet.pdf
RES 50 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf