Amphenol Commercial Products L717DAH15PURM8
L717DAH15PURM8 picture photo
Mfg. Part Number
L717DAH15PURM8
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717DAH15PURM8.pdf
Availability of L717DAH15PURM8
QUANTITY
L717DAH15PURM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DAH15PURM8
Internal Part NumberEIS-L717DAH15PURM8
Industrial Solutions
Standard Package200
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DAH15PURM8
Related LinksL717DAH, L717DAH15PURM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DAH15PURM8 Details Description
Related parts for L717DAH15PURM8
CORD BANANA PLUG PATCH COIL BLK datasheet.pdf
CAP KEYSWITCH SQUARE YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER RED datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT THRHOLE HDR 15 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf