Amphenol Commercial Products L717DB25PCVF
L717DB25PCVF picture photo
Mfg. Part Number
L717DB25PCVF
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717DB25PCVF.pdf
Availability of L717DB25PCVF
QUANTITY
L717DB25PCVF Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DB25PCVF
Internal Part NumberEIS-L717DB25PCVF
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DB25PCVF
Related LinksL717DB, L717DB25PCVF Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DB25PCVF Details Description
Related parts for L717DB25PCVF
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
TAPE FOIL HI-TEMP 2" X 5YD ALUM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.8V 1.5V 6A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 55MM datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
WHEEL KIT FOR MIM125 .187 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
ASSY PLUG RM1P67S-2366 200 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf