Amphenol Commercial Products L717DD50PAM4
L717DD50PAM4 picture photo
Mfg. Part Number
L717DD50PAM4
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717DD50PAM4.pdf
Availability of L717DD50PAM4
QUANTITY
L717DD50PAM4 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DD50PAM4
Internal Part NumberEIS-L717DD50PAM4
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Mounting Brackets
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DD50PAM4
Related LinksL717DD, L717DD50PAM4 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DD50PAM4 Details Description
Related parts for L717DD50PAM4
RES SMD 3M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 130V 150A MS-013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"X6" 28 PCS datasheet.pdf
MODULE FEMALE 20POS CRIMP datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf