Amphenol Commercial Products L717DFB25P1BON
L717DFB25P1BON picture photo
Mfg. Part Number
L717DFB25P1BON
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717DFB25P1BON.pdf
Availability of L717DFB25P1BON
QUANTITY
L717DFB25P1BON Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DFB25P1BON
Internal Part NumberEIS-L717DFB25P1BON
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DFB25P1BON
Related LinksL717DFB, L717DFB25P1BON Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DFB25P1BON Details Description
Related parts for L717DFB25P1BON
IC REG BUFF 26BIT SSTL 56-VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
SENS 750PSI 7/16-20 UNF 2B 20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 10% 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf