Amphenol Commercial Products L717DFBH25POL2RM5
L717DFBH25POL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L717DFBH25POL2RM5
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717DFBH25POL2RM5.pdf
Availability of L717DFBH25POL2RM5
QUANTITY
L717DFBH25POL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DFBH25POL2RM5
Internal Part NumberEIS-L717DFBH25POL2RM5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DFBH25POL2RM5
Related LinksL717DFBH, L717DFBH25POL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DFBH25POL2RM5 Details Description
Related parts for L717DFBH25POL2RM5
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3K OHM 1608 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT VERTICAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 7.5MM 30DEG datasheet.pdf