Amphenol Commercial Products L717DFC37P1BPN
L717DFC37P1BPN picture photo
Mfg. Part Number
L717DFC37P1BPN
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717DFC37P1BPN.pdf
Availability of L717DFC37P1BPN
QUANTITY
L717DFC37P1BPN Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DFC37P1BPN
Internal Part NumberEIS-L717DFC37P1BPN
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DFC37P1BPN
Related LinksL717DFC, L717DFC37P1BPN Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DFC37P1BPN Details Description
Related parts for L717DFC37P1BPN
SIDAC 130-146V 1A TO92 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 26POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 50POS DL .100 BLK datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
BASED LED MIDGET FLANGE RED datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 354MA 381 MOHM datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf