Amphenol Commercial Products L717DFDG50P1AMNRM6
L717DFDG50P1AMNRM6 picture photo
Mfg. Part Number
L717DFDG50P1AMNRM6
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717DFDG50P1AMNRM6.pdf
Availability of L717DFDG50P1AMNRM6
QUANTITY
L717DFDG50P1AMNRM6 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DFDG50P1AMNRM6
Internal Part NumberEIS-L717DFDG50P1AMNRM6
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DFDG50P1AMNRM6
Related LinksL717DFDG5, L717DFDG50P1AMNRM6 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DFDG50P1AMNRM6 Details Description
Related parts for L717DFDG50P1AMNRM6
FUSE GLASS 3A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE BASIC STAMP 2PX24 datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 1M DELAY OFF datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 200W 200V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
IC CLK BUFF MUX 2:8 750MHZ 32QFN datasheet.pdf