Amphenol Commercial Products L717HDB44POL2C309ALB
L717HDB44POL2C309ALB picture photo
Mfg. Part Number
L717HDB44POL2C309ALB
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717HDB44POL2C309ALB.pdf
Availability of L717HDB44POL2C309ALB
QUANTITY
L717HDB44POL2C309ALB Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDB44POL2C309ALB
Internal Part NumberEIS-L717HDB44POL2C309ALB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Industrial Solutions
Standard Package2,000
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDB44POL2C309ALB
Related LinksL717HDB44P, L717HDB44POL2C309ALB Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDB44POL2C309ALB Details Description
Related parts for L717HDB44POL2C309ALB
IC PLD 8MC 15NS 20SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .065-.082" .255" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX5092 datasheet.pdf
TWEEZER FLAT BLUNT 2A 4.72" datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CBL MNT PIN datasheet.pdf