Amphenol Commercial Products L717HDB44PVFM
L717HDB44PVFM picture photo
Mfg. Part Number
L717HDB44PVFM
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L717HDB44PVFM.pdf
Availability of L717HDB44PVFM
QUANTITY
L717HDB44PVFM Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDB44PVFM
Internal Part NumberEIS-L717HDB44PVFM
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDB44PVFM
Related LinksL717HD, L717HDB44PVFM Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDB44PVFM Details Description
Related parts for L717HDB44PVFM
IC POT/MEM DUAL NV 100K 16-BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO220AC datasheet.pdf
OSC PROG LVDS 3.3V 250PPM OE SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 3.7A 37 MOHM TH datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf