Amphenol Commercial Products L717HDBG44P
L717HDBG44P picture photo
Mfg. Part Number
L717HDBG44P
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L717HDBG44P.pdf
Availability of L717HDBG44P
QUANTITY
L717HDBG44P Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDBG44P
Internal Part NumberEIS-L717HDBG44P
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDBG44P
Related LinksL717H, L717HDBG44P Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDBG44P Details Description
Related parts for L717HDBG44P
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PLATE,TIE datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 1GB 244MRDIMM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 36POS datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf