Amphenol Commercial Products L717SDCH37P
L717SDCH37P picture photo
Mfg. Part Number
L717SDCH37P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L717SDCH37P.pdf
Availability of L717SDCH37P
QUANTITY
L717SDCH37P Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDCH37P
Internal Part NumberEIS-L717SDCH37P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDCH37P
Related LinksL717S, L717SDCH37P Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDCH37P Details Description
Related parts for L717SDCH37P
RES SMD 3 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 150MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16POS SLD CUP datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.2UH N30 datasheet.pdf
CIR 9C 4#4 5#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf