Amphenol Commercial Products L717SDD50PC309
L717SDD50PC309 picture photo
Mfg. Part Number
L717SDD50PC309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L717SDD50PC309.pdf
Availability of L717SDD50PC309
QUANTITY
L717SDD50PC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDD50PC309
Internal Part NumberEIS-L717SDD50PC309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDD50PC309
Related LinksL717SDD, L717SDD50PC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDD50PC309 Details Description
Related parts for L717SDD50PC309
RES SMD 7.5 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT MAGNETIC 5A DC datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 32.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
BCZ 3.81/15/90 SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf