Amphenol Commercial Products L717SDDH50POL2RM8G
L717SDDH50POL2RM8G picture photo
Mfg. Part Number
L717SDDH50POL2RM8G
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717SDDH50POL2RM8G.pdf
Availability of L717SDDH50POL2RM8G
QUANTITY
L717SDDH50POL2RM8G Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDDH50POL2RM8G
Internal Part NumberEIS-L717SDDH50POL2RM8G
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40); Mating Side; Female Screwlock (4-40)
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDDH50POL2RM8G
Related LinksL717SDDH5, L717SDDH50POL2RM8G Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDDH50POL2RM8G Details Description
Related parts for L717SDDH50POL2RM8G
FUSE GLASS 3A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC LATCH/DECODER/DRIVER 16-DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 TRUE 28-SSOP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
SWITCH 10POS DIP AUTODIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16MSOP datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN 3.3V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf